Pytania i odpowiedzi
1. Czy mogę zapisać się do konkursu jeżeli moja firma nie chce?
Niestety, regulamin konkursu mówi, iż rejestracja firmy musi poprzedzać rejestrację pracownika. Jeśli pracodawca nie chce zarejestrować firmy w konkursie możesz przekonać go korzyściami płynącymi z udziału. Jeśli natrafisz na ciągłą niechęć możesz skontaktować pracodawcę z nami.
2. Od kiedy mogę zarejestrować firmę do konkursu?
Rejestracja firm w konkursie rusza 13.03 br. Firmę, jak i pracowników, można rejestrować w każdym momencie trwania konkursu – czyli do 29.10 br. Pamiętajcie, jednak, iż im później zostanie zarejestrowana firma, tym mniej czasu pozostaje na udział w konkursie.
3. Kiedy startuje konkurs?
Konkurs startuje 20 marca 2023r. i trwa do 29 października 2023r.
4. Kiedy będą wyniki konkursu?
Oficjalne wyniki konkursu poznamy do 15.11 br. podczas oficjalnego zakończenia konkursu. Wówczas rozdamy nagrody w konkursie dla pracowników zwycięskich firm. Uczestnicy konkursu dostaną stosowne powiadomienia drogą mailową. Bieżące informacje będą również umieszczane na stronach: facebook Rowerem do Pracy - Tczew https://www.facebook.com/rdptczew/ oraz www.rower.tczew.pl. Na stronie konkursowej będzie dostępny ranking, który będzie automatycznie aktualizowany co kilka godzin. Na listach rankingowych nie będą widoczne pełne dane uczestników (tylko NICK oraz nazwa zakładu pracy).
5. Czy wyniki będą udostępniane na bieżąco czy co tydzień?
Zakładka “ranking” na stronie konkursu, gdzie można sprawdzać wyniki firm oraz indywidualne, będzie aktualizowana w ciągu danego dnia. Przewidujemy kilkugodzinne opóźnienie spowodowane pracą serwera, przesyłem danych itp.
6. Zapomniałem włączyć aplikację. Czy mogę dodać “ręcznie” trasę przejazdu i do kiedy?
Niestety w edycji konkursu nie ma możliwości ręcznego wprowadzenia przejazdów. Dzięki większej automatyzacji konkursu system sam weryfikuje, czy dany przejazd był przejazdem do/z pracy czy też przejazdem rekreacyjnym.
7. Czy w tym roku będą również kanapki jako nagrody?
Niestety w tegorocznej edycji konkursu z uwagi na zagrożenie epidemiologicznej wywołane koronawirusem rezygnujemy z dostarczania pakietów śniadaniowych do firm. Jako alternatywę nagrody kanapkowej, wprowadzamy „tygodniową premię za aktywność”. Każdy z uczestników i uczestniczek konkursu, który odbędzie min. sześć przejazdów rowerowych do/z pracy w danym tygodniu, nabywa prawo do „tygodniowej premii za aktywność” w wysokości 200 punktów. Premia punktowa będzie doliczana w kolejnym tygodniu do szóstego przejazdu do/z pracy z poprzedniego tygodnia. Dzięki takiej alternatywie uczestnicy konkursu będą mieli więcej tzn. „Szprych” czyli wirtualnej konkursowej waluty na zakup indywidualnych nagród ze sklepiku konkursowego.
8. Co jeżeli aplikację włączę dopiero w połowie drogi do/z pracy?
System by przyznać premię 50 pkt za dojazd do/z pracy sprawdza Twój ślad GPS ze Stravy. Jeżeli włączysz aplikację w połowie trasy, system nie będzie wiedział, że startowałeś z Twojego zakładu pracy i nie przyzna Tobie należnych 50 punktów. W przypadku trasy z domu do pracy stracisz tylko kilka punktów za przebyte km, ale premię za dojazd do pracy otrzymasz.
9. Czy mogę jechać inną trasą z pracy do domu niż z domu do pracy?
Oczywiście! W tym zakresie masz całkowitą dowolność - to właśnie dzięki wykorzystaniu aplikacji w tegorocznym konkursie otwiera się przed nami taka możliwość.
10. Aplikacja urywa mi część przejazdu. Co może być przyczyną?
Zanim włączysz aplikację upewnij się, że udostępniasz swoją lokalizację i włączyłeś GPS.
Przyczyn przerywania aplikacji może być kilka. Z reguły jest to chwilowy brak zasięgu, niski poziom baterii (wówczas niektóre smartphony przechodzą w tryb oszczędzania i automatycznie wyłączają działanie aplikacji w tle - takich jak STRAVa, GPS itp.). Niektóre smartphony prócz zwykłych ustawień oszczędzania baterii posiadają dodatkową aplikację, która służy do personalizacji trybu oszczędzania. W takim wypadku należy wybrać odrębne ustawienia dla STRAVy. Warto skupić się na dwóch czynnikach: by oszczędzanie baterii nie ograniczało aplikacje w tle oraz by aplikacja w tle mogła określać lokalizację. Poniżej na przykładzie telefonu Xiaomi z systemem Android:


Ponadto zwróć uwagę na swoje ustawienia aktywności. Twój przejazd może być przerywany, ponieważ zatrzymałeś się by skręcić na skrzyżowaniu lub natrafiłeś na czerwone światło. W celu uniknięcia takich sytuacji wyłącz opcję “Auto-stop”. Poniżej instrukcja jak to zrobić:
Kliknij na plus w pomarańczowym kółku i wybierz “Record Activity” - dokładnie tak jak wtedy, gdy zarejestrujesz swój przejazd. Kiedy zobaczysz ekran z mapą kliknij na “Settings” w lewym górnym rogu.

Wśród widocznych kafelków znajdź “Auto Pause”.

Odznacz oby dwa kwadraciki! To kilka sposobów jak uniknąć przerwania trasy. Pamiętaj, że swój przejazd zawsze możesz edytować (patrz: pyt. 8 oraz zakładka Jak korzystać ze STRAVy).
11. Czy konkurs uwzględnia przejazdy rekreacyjne lub służbowe?
Tak, ale są one stosunkowo mniej punktowane od przejazdów do/z pracy. PAMIĘTAJ! Jazda rowerem wzmacnia naszą odporność, jednakże w okresie zagrożenia epidemiologicznego związanego z Koronawirusem, jeździj samotnie lub max. w dwie osoby (nie dotyczy członków najbliższej rodziny z jaką mieszkasz). Dbaj o zdrowie swoje i innych!
12. Czy przejazd do i z pracy jest liczony jako 1 przejazd?
Nie, są to dwa oddzielne przejazdy.
13. Czy jeżeli dojeżdżam do pracy w sobotę (nadgodziny) to czy mogę uwzględnić taki przejazd?
Tak, oczywiście. W takiej sytuacji masz szansę zarejestrować dwa przejazdy: do i z pracy.
Bierzemy pod uwagę, że nie wszyscy uczestnicy pracują od poniedziałku do piątku. Trzymamy się jednak reguły, iż jednego dnia można zarejestrować dwa przejazdy (do i z pracy) w 5 dowolnych dniach tygodnia. W związku z czym jeżeli byłby to 6 dzień dojazdu do pracy to przejazd ten zostanie potraktowany przez system jako rekreacyjny.
14. Jakie nagrody mogę otrzymać w konkursie?
W ramach konkursu będziemy przeliczać wykonane przejazdy i przejechane kilometry na punkty tzn. "szpychy". Ta wirtualna waluta będzie uprawniała do zakupu wielu nagród jakie będą funkcjonowały w sklepiku konkursowym. W zeszłej edycji były to m.in.: bilety do kina, vouchery do restauracji, karnet do siłownię, na basen i fitnes itp.
Nagrody otrzymają również pracownicy najbardziej rowerowych firm.
15. Nie posiadam smartphona. Czy mogę wziąć udział w konkursie?
Niestety nie. W ramach konkursu przejazdy muszą być rejestrowane na bieżąco, a do tego potrzebna jest aplikacja STRAVa zainstalowana na smartphonie.
16. Czy dane udostępnione za pomocą aplikacji będą gromadzone przez organizatora?
Dane dotyczące Twoich przejazdów będą gromadzone tylko na potrzeby konkursu. Po jego zakończeniu zostaną usunięte.
17. Używam innej aplikacji niż Strava. Czy mogę za jej pomocą wziąć udział w konkursie?
Do synchronizacji danych Stravy i Endomondo można użyć np. strony: https://tapiriik.com/. Pamiętajmy, że czas edycji przejazdów mija z końcem każdego tygodnia (niedziela 23:59).
18. Gdzie znajdę instrukcję do używania aplikacji?
Instrukcja do używania aplikacji umieszona jest na stronie https://roweremdopracy.tczew.pl w zakładce Jak korzystać ze STRAVY. Znajdziesz tam zdjęcia opatrzone wyjaśnieniem “krok po kroku”.
19. Czy jest dostępna polska wersja Stravy?
Niestety nie. Właściciel aplikacji nie oferuje polskiej wersji. Ale bez obaw - na pewno poradzisz sobie z intuicyjną aplikacją. Zapoznaj się też instrukcją “krok po kroku”, którą znajdziesz na stronie https://roweremdopracy.tczew.pl w zakładce Jak korzystać ze STRAVY.
20. Czy moje wyniki będą widoczne na facebooku, jeśli połączę moje konto z kontem Strava?
Jeśli sam ich nie udostępnisz, wyniki nie pojawią się automatycznie na Twoim profilu facebookowym.
21. Czy w konkursie mogą brać udział stażyści, wolontariusze oraz pracownicy agencyjni?
Tak!
22. Jak aplikacja rozpozna, który z moich przejazdów jest w ramach konkursu a który wykonałem rekreacyjnie?
Dzięki GPS w telefonie aplikacja jest w stanie określić nasze położenie na mapie. Dla każdej zgłoszonej firmy, jej biura i oddziału w systemie zostanie zaznaczony specjalny obszar. Po przyjechaniu do pracy użytkownik będzie wkraczał w ten obszar dzięki czemu system rozpozna ten fakt i potraktuje ten przejazd jako dojazd rowerem do pracy, co będzie odpowiednio punktowane. Tak samo system postąpi w przypadku wyjazd z pracy do domu. Wyjechanie z wirtualnego obszaru firmy będzie przez system rozpoznane jako powrót z pracy do domu.
23. Połączyłem moje konto STRAVA z konkursem czy to koniec rejestracji?
Rejestracja kończy się w momencie gdy uzupełnimy krótki formularz z danymi. Po kliknięciu przycisku “Connect with STRAVA” i połączeniu kont przechodzimy do ekranu, który wygląda jak ten poniżej:

Po “Rejestracji pracownika” otrzymujemy maila potwierdzającego rejestrację - to sygnał, że wszystko poszło dobrze a Twoje konto jest aktywne.
24. Chcę być na bieżąco ze wszystkimi newsami dotyczącymi konkursu. Czy muszę włączyć jakieś specjalne ustawienia?
Wystarczy, że znajdziesz w aplikacji klub “Rowerem do Pracy 2022” i zapiszesz się jako członek. Dzięki temu będziesz otrzymywać powiadomienia o aktualizacjach i newsach w konkursie.
Wybieramy “Clubs” i przechodzimy do kolejnego okna.

Szukamy (klikając na ikonę lupy) “Rowerem do pracy 2022” i prosimy o dołączenie “Request to join”. Jest to zamknięta grupa, więc musimy czekać na akceptację.

25. Chcę dołączyć do klubu “Rowerem do pracy”. Co muszę zrobić? Jakie czekają na mnie korzyści?
Instrukcja jak dołączyć do klubu: patrz pyt. 24!
Klub to wirtualna przestrzeń do integracji pomiędzy uczestnikami konkursu.
Korzyści z bycia członkiem klubu to przede wszystkim szybki przepływ informacji pomiędzy administratorem konkursu i użytkownikami (jako organizator publikujemy posty z newsami za pomocą aplikacji na forum klubu). Ponadto użytkownicy Stravy mogą się ze sobą kontaktować, obserwować swoje profile i śledzić przejazdy. Wszystko jest obligatoryjne jeśli nie wyrazisz zgody możesz pozostać incognito. W ramach klubu możemy oglądać ranking i kręcić wspólne kilometry.
26. Co jeśli zaznaczę swój przejazd jako prywatny?
Niestety, przejazdy oznaczone jako “prywatne” są chronione i anonimowe. W związku z tym niedostępne dla organizatora konkursu. Przejazdy “Private activity” nie będą widoczne w Rowerem do pracy. Jeśli chcemy brać udział w konkursie nie zaznaczamy tej opcji.
27. Aplikacja mierzy mój dystans w milach. Chciałbym widzieć mój wynik w kilometrach.
Jeśli STRAVA zapisuje nasz dystans w systemie milowym a chcemy by pokazywała kilometry należy przejść do ustawień (trzeba nacisnąć trzy poziome kreski w górnym lewym rogu a kolejno wybrać "Settings"). W ustawieniach wybieramy "Display" , potem "Units of Measure" i pojawiają nam się dwie opcje "Imperial" (przejazdy będą liczone w milach) lub "Metric" (czyli system metrowy - otrzymamy wartość przejechanego dystansu w kilometrach).
28. Pracuję w Gdańsku i dojeżdżam rowerem na na dworzec i stamtąd przesiadam się na pociąg do trójmiasta. Czy mogę wziąć udział w konkursie?
W przypadku osób pracujących poza granicami miasta Tczewa (np. w Gdańsku), które dojeżdżają rowerem do węzła transportowego w Tczewie (dworzec PKP) celem podróży pociągiem/autobusem do miejsca pracy, należy zarejestrować firmę jako jednoosobowa działalność gospodarcza oraz wskazać lokalizację firmy jako dworzec PKP ul. Pomorska 18.