Pytania i odpowiedzi

1. Czy mogę zapisać się do konkursu jeżeli moja firma nie chce?
Niestety, regulamin konkursu mówi, iż rejestracja firmy musi poprzedzać rejestrację pracownika. Jeśli pracodawca nie chce zarejestrować firmy w konkursie możesz przekonać go korzyściami płynącymi z udziału. Jeśli natrafisz na ciągłą niechęć możesz skontaktować pracodawcę z nami.

2. Od kiedy mogę zarejestrować firmę do konkursu?
Rejestracja firm w konkursie rusza 09.04. Firmę, jak i pracowników, można rejestrować w każdym momencie trwania konkursu – czyli do 02.09. Pamiętajcie, jednak, iż im później zostanie zarejestrowana firma, tym mniej czasu pozostaje na udział w konkursie.

3. Kiedy startuje konkurs?
Konkurs startuje 7 maja 2018r. i trwa do 2 września 2018r.

4. Kiedy będą wyniki konkursu?
Oficjalne wyniki konkursu poznamy podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2018 (16-22.09). Wówczas też rozdamy i rozlosujemy nagrody w konkursie. Uczestnicy konkursu dostaną stosowne powiadomienia drogą mailową. Bieżące informacje będą również umieszczane na stronach: facebook Tczew – Miasto dla rowerów oraz www.rower.tczew.pl. Na stronie konkursowej będzie dostępny ranking, który będzie automatycznie aktualizowany co kilkanaście minut. Na listach rankingowych nie będą widoczne pełne dane uczestników (tylko NICK oraz nazwa zakładu pracy).

5. Czy wyniki będą udostępniane na bieżąco czy co tydzień?
Zakładka “ranking” na stronie konkursu, gdzie można sprawdzać wyniki firm oraz indywidualne, będzie aktualizowana na bieżąco. Przewidujemy kilkunastominutowe opóźnienie spowodowane pracą serwera, przesyłem danych itp.

6. Zapomniałem włączyć aplikację. Czy mogę dodać “ręcznie” trasę przejazdu i do kiedy?
Jeśli zapomniałeś włączyć aplikację-nic się na stało! Swoją trasę możesz dodać ręcznie z poziomu aplikacji lub na stronie internetowej: https://www.strava.com/. Masz na to czas do końca tygodnia (do niedzieli). Dokładną instrukcję jak to zrobić znajdziesz w zakładce O konkursie > Jak korzystać ze STRAVy.

7. Czy w tym roku będą również kanapki jako nagrody?
Dla każdego uczestnika, który zarejestruje co najmniej 6 przejazdów w kolejnym tygodniu przygotowaliśmy pakiet śniadaniowy (kanapki mięsne, wegetariańskie, wegańskie i bezglutenowe). Organizator zaznacza, iż ta forma gratyfikacji będzie dostępna do wyczerpania zabezpieczonej puli środków.

8. Co jeżeli aplikację włączę dopiero w połowie drogi do/z pracy?
Dzięki możliwość aplikacji STRAVa masz możliwość edycji każdego przejazdu oraz ręcznego dodawania przejazdów. Możesz ręcznie dodać przejazd klikając “Manual Activity” w aplikacji. Wystarczy,że wpiszesz czas i dystans (a na koniec przycisk “Commute” by połączyć przejazd z konkursem).
Możesz również zalogować się na swoje konto na stronie www.strava.com. Klikamy na swoją aktywność, która jest niepełna. Na ekranie widać mapę i panel z kilkoma opcjami. Po lewej stronie klikamy na ikonę klucza francuskiego – z rozwiniętej listy wybieramy “Create Route”. Przechodzimy do edycji trasy na mapie – dzięki kliknięciom myszy możemy narysować swoją drogę. Nie zapomnij o zapisaniu zmian – przycisk “Save”.

Nie można edytować faktycznej ścieżki trasy, ale można dodać nowy punkt początkowy lub dołączyć nowe punkty na końcu trasy.

9. Czy mogę jechać inną trasą z pracy do domu niż z domu do pracy?
Oczywiście! W tym zakresie masz całkowitą dowolność – to właśnie dzięki wykorzystaniu aplikacji w tegorocznym konkursie otwiera się przed nami taka możliwość.

10. Aplikacja urywa mi część przejazdu. Co może być przyczyną?
Zanim włączysz aplikację upewnij się, że udostępniasz swoją lokalizację i włączyłeś GPS.
Przyczyn przerywania aplikacji może być kilka. Z reguły jest to chwilowy brak zasięgu, niski poziom baterii (wówczas niektóre smartphony przechodzą w tryb oszczędzania i automatycznie wyłączają działanie aplikacji w tle – takich jak STRAVa, GPS itp.). Niektóre smartphony prócz zwykłych ustawień oszczędzania baterii posiadają dodatkową aplikację, która służy do personalizacji trybu oszczędzania. W takim wypadku należy wybrać odrębne ustawienia dla STRAVy. Warto skupić się na dwóch czynnikach: by oszczędzanie baterii nie ograniczało aplikacje w tle oraz by aplikacja w tle mogła określać lokalizację. Poniżej na przykładzie telefonu Xiaomi z systemem Android:

Ponadto zwróć uwagę na swoje ustawienia aktywności. Twój przejazd może być przerywany, ponieważ zatrzymałeś się by skręcić na skrzyżowaniu lub natrafiłeś na czerwone światło. W celu uniknięcia takich sytuacji wyłącz opcję “Auto-stop”. Poniżej instrukcja jak to zrobić:
Kliknij na plus w pomarańczowym kółku i wybierz “Record Activity” – dokładnie tak jak wtedy, gdy zarejestrujesz swój przejazd. Kiedy zobaczysz ekran z mapą kliknij na “Settings” w lewym górnym rogu.
Wśród widocznych kafelków znajdź “Auto Pause”.
Odznacz oby dwa kwadraciki! To kilka sposobów jak uniknąć przerwania trasy. Pamiętaj,że swój przejazd zawsze możesz wprowadzić ręcznie lub edytować (patrz: pyt. 8 oraz zakładka Jak korzystać ze STRAVy).

11. Czy konkurs uwzględnia przejazdy rekreacyjne lub służbowe?
Nie. W ramach konkursu akceptowane są tylko przejazdy do i z pracy (czyli dwa dziennie). Przejazdy służbowe w trakcie pracy oraz rekreacyjne nie będą brane pod uwagę.

12. Czy przejazd do i z pracy jest liczony jako 1 przejazd?
Nie, są to dwa oddzielne przejazdy.

13. Czy jeżeli dojeżdżam do pracy w sobotę (nadgodziny) to czy mogę uwzględnić taki przejazd?
Tak, oczywiście. W takiej sytuacji masz szansę zarejestrować dwa przejazdy: do i z pracy.
Bierzemy pod uwagę, że nie wszyscy uczestnicy pracują od poniedziałku do piątku. Tydzień pracujący niektórych może być też 6 lub 7 dniowy. Trzymamy się jednak reguły, iż jednego dnia można zarejestrować dwa przejazdy (do i z pracy).

14. Jakie nagrody mogę otrzymać w konkursie?
Podstawową gratyfikacją w konkursie są pakiet śniadaniowe. Ponadto na uczestników czekają gadżety rowerowe, które będą wręczane podczas trwania konkursu. Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności Aktywnej (16-22.09) ogłosimy oficjalne wyniki. Najlepsze firmy i liderzy otrzymają koszulki, puchary i dyplomy. Wśród osób, które zarejestrują przynajmniej 35 przejazdów i/lub 160 przejechanych kilometrów rozlosujemy 10 nagród o wartości ok 200 zł. Nagrody otrzymają również pracownicy najbardziej rowerowych firm.

15. Nie posiadam smartphona. Czy mogę wziąć udział w konkursie?
Jeśli nie posiadasz smartphona możesz wziąć udział w konkursie. W takiej sytuacji swoje przejazdy będziesz musiał wprowadzać ręcznie na stronie internetowej STRAVA (https://www.strava.com/). Musisz założyć tam konto, które następnie połączysz z konkursem Rowerem do pracy (postępuj zgodnie z instrukcją opisaną w zakładce Rejestracja pracowników).

Dodawanie ręczne w przeglądarce:

1.Po zalogowaniu się, kiedy widzisz podgląd swojego profilu, kliknij w prawym górnym rogu znak plusa. Z rozwiniętych opcji wybierz: “Add Manual Entry”.

2. Masz możliwość wpisania dystansu, czasu, wzniesień, rodzaju roweru itp.
Nie zapomnij zaznaczyć “Commute” by zarejestrować przejazd jako konkursowy.
Na dole strony zobaczysz pomarańczowy przycisk “Create”, dzięki niemu zapiszesz zmiany.

16. Czy dane udostępnione za pomocą aplikacji będą gromadzone przez organizatora?
Dane dotyczące Twoich przejazdów będą gromadzone tylko na potrzeby konkursu. Po jego zakończeniu zostaną usunięte.

17. Używam innej aplikacji niż Strava. Czy mogę za jej pomocą wziąć udział w konkursie?
Wiemy, że do synchronizacji danych Stravy i Endomondo można użyć strony: https://tapiriik.com/. Jednak przesłane przejazdy nie będą automatycznie oznaczone jako konkursowe. Musimy każdy przejazd do/z pracy edytować i nacisnąć przycisk “COMMUTE”, wówczas przejazdy trafią na listę rankingową. Pamiętajmy,że czas edycji/dodawania przejazdów mija z końcem każdego tygodnia (niedziela 23:59).

18. Gdzie znajdę instrukcję do używania aplikacji?
Instrukcja do używania aplikacji umieszona jest na stronie http://roweremdopracy.tczew.pl/ w zakładce O konkursie > Jak korzystać ze STRAVY. Znajdziesz tam zdjęcia opatrzone wyjaśnieniem “krok po kroku”.

19. Czy jest dostępna polska wersja Stravy?
Niestety nie. Właściciel aplikacji nie oferuje polskiej wersji. Ale bez obaw – na pewno poradzisz sobie z intuicyjną aplikacją. Zapoznaj się też instrukcją “krok po kroku”, którą znajdziesz na stronie http://roweremdopracy.tczew.pl/ w zakładce O konkursie > Jak korzystać ze STRAVY.

20. Czy moje wyniki będą widoczne na facebooku, jeśli połączę moje konto z kontem Strava?
Jeśli sam ich nie udostępnisz, wyniki nie pojawią się automatycznie na Twoim profilu facebookowym.

21. Czy w konkursie mogą brać udział stażyści, wolontariusze oraz pracownicy agencyjni?
Tak!

22. Jak aplikacja rozpozna, który z moich przejazdów jest w ramach konkursu a który wykonałem rekreacyjnie?
To użytkownik wskazuje, który przejazd jest przejazdem do/z pracy, w ramach konkursu. Robi to za pomocą przycisku “COMMUTE”. Bardzo ważne, aby kliknąć “Commute” przy każdym przejeździe – inaczej nasze przejazdy nie będą widoczne dla organizatora, a co za tym idzie nie będą akceptowane w konkursie.

23. W którym momencie muszę kliknąć przycisk “Commute”?
Przycisk “Commute”, dzięki któremu Twój przejazd zostaje zarejestrowany jako do/z pracy klikamy po zakończeniu trasy. Możemy również edytować naszą aktywność i później uzupełnić ten element, jednak pamiętaj, że masz czas do końca tygodnia (do niedzieli do godz. 23.59).

24. Połączyłem moje konto STRAVA z konkursem czy to koniec rejestracji?
Rejestracja kończy się w momencie gdy uzupełnimy krótki formularz z danymi. Po kliknięciu przycisku “Connect with STRAVA” i połączeniu kont przechodzimy do ekranu, który wygląda jak ten poniżej:
Po “Rejestracji pracownika” otrzymujemy maila potwierdzającego rejestrację – to sygnał, że wszystko poszło dobrze a Twoje konto jest aktywne.

25. Chcę być na bieżąco ze wszystkimi newsami dotyczącymi konkursu. Czy muszę włączyć jakieś specjalne ustawienia?  

Wystarczy,że znajdziesz w aplikacji klub “Rowerem do Pracy 2018” i zapiszesz się jako członek. Dzięki temu będziesz otrzymywać powiadomienia o aktualizacjach i newsach w konkursie.

Wybieramy “Clubs” i przechodzimy do kolejnego okna.

Szukamy (klikając na ikonę lupy) “Rowerem do pracy 2018” i prosimy o dołączenie “Request to join”. Jest to zamknięta grupa, więc musimy czekać na akceptację.

 

26. Chcę dołączyć do klubu “Rowerem do pracy”. Co muszę zrobić? Jakie czekają na mnie korzyści?

Instrukcja jak dołączyć do klubu: patrz pyt. 25!

Klub to wirtualna przestrzeń do integracji pomiędzy uczestnikami konkursu.

Korzyści z bycia członkiem klubu to przede wszystkim szybki przepływ informacji pomiędzy administratorem konkursu i użytkownikami (jako organizator publikujemy posty z newsami za pomocą aplikacji na forum klubu). Ponadto użytkownicy Stravy mogą się ze sobą kontaktować, obserwować swoje profile i śledzić przejazdy. Wszystko jest obligatoryjne-jeśli nie wyrazisz zgody możesz pozostać incognito. W ramach klubu możemy oglądać ranking i kręcić wspólne kilometry.

27. Zamierzam zapisywać dojazdy ręcznie. Nie chcę korzystać z GPSa na trasie. Czy jest możliwość zapisania mojej stałej trasy i używania zawsze tej samej przy wprowadzaniu ręcznym?

W aplikacji STRAVA możemy tworzyć nasze trasy, które później służą nam do planowania, dzielenia się a także wielokrotnego używania. Co to znaczy? “Budujemy trasę” na mapie – od punktu do punktu (możemy zrobić to bardzo dokładnie lub tylko odległość z A do B). Następnie zapisujemy naszą trasę, która pojawia się w Dashboards/My Routs.

Kiedy dodajemy trasę ręcznie klikamy na “Add route” i możemy wybrać trasę, którą sami wcześniej przygotowaliśmy 🙂

Jak to zrobić? Wchodzimy na stronę www.strava.com . Klikamy na znak plusa po prawej stronie i z rozwiniętej listy wybieramy “Create the Route”.  Kiedy naszym oczom ukaże się mapa możemy wyszukać nasz punkt startowy i zaznaczyć go na mapie podwójnym kliknięciem myszy (pojawia się zielona kropka) a kolejnymi kliknięciami rysujemy na naszej mapie trasę, Po zakończeniu naciskamy “Save” (pomarańczowy przycisk w prawym, górnym rogu), nadajemy nazwę naszej trasie i decydujemy czy będzie ogólnodostępna czy prywatna.  Następnie narysowana przez nas trasa zapisuje się w bazie.

Pamiętajmy by zwrócić uwagę na ikonki – czy jedziemy rowerem czy biegniemy etc.

Aby użyć narysowanej trasy przy ręcznym dodawaniu przejazdu postępujemy tak jak zawsze (patrz: O konkursie>Jak korzystać ze STRAVy), ale przy edycji klikamy na przycisk “Add route”. Przechodzimy do naszej bazy, gdzie znajdziemy wszystkie narysowane trasy i wybieramy tę, która odpowiada przejazdowo do/z pracy za pomocą przycisku “Use Route”.

28. Co jeśli zaznaczę swój przejazd jako prywatny?

Niestety, przejazdy oznaczone jako “prywatne” są chronione i anonimowe. W związku z tym niedostępne dla organizatora konkursu. Przejazdy “Private activity” nie będą widoczne w Rowerem do pracy. Jeśli chcemy brać udział w konkursie nie zaznaczamy tej opcji.

29. Aplikacja mierzy mój dystans w milach. Chciałbym widzieć mój wynik w kilometrach.

Jeśli STRAVA zapisuje nasz dystans w systemie milowym a chcemy by pokazywała kilometry należy przejść do ustawień (trzeba nacisnąć trzy poziome kreski w górnym lewym rogu a kolejno wybrać „Settings”).  W ustawieniach wybieramy „Display” , potem „Units of Measure” i pojawiają nam się dwie opcje „Imperial” (przejazdy będą liczone w milach) lub „Metric” (czyli system metrowy – otrzymamy wartość przejechanego dystansu w kilometrach).